Комплексна реабілітація осіб з інвалідністю
Основна мета реабілітації дітей— допомогти відновити здоров’я, фізичні та когнітивні (пізнавальні) функції та адаптуватися до нових обмежень, максимізуючи їхнє загальне благополуччя. Цей процес може передбачати комплексний підхід для вирішення унікальних потреб і проблем кожної дитини.
Реабілітація — це комплекс заходів, які охоплюють широкий спектр послуг, включаючи фізичну терапію й лікувальну фізкультуру, фізіотерапію, дієтотерапію, психологічну підтримку й психотерапію, мануальну терапію й масаж, адаптивний спорт, ерготерапію, логопедію, протезування, ортезування та допоміжні пристрої.
Перелік базових реабілітаційних заходів призначається індивідуально залежно від потреб дитини та включає: консультації лікарів, заняття з профільними лікарями і спеціалістами з реабілітації та реабілітаційні послуги (комплекс процедур)
Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначені Законом України від 06.10.2005 №2961-IV «Про реабілітацію осіб з інвалідністю»
Механізм здійснення реабілітаційних заходів із надання реабілітаційних послуг визначає порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2022 № 31 та порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №309
Державними реабілітаційними установами надаються послуги із комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та дітей віком до трьох років (включно), які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності.
Комплексна реабілітація це система медичних, психологічних, педагогічних, фізичних, професійних, трудових, фізкультурно-спортивних, соціально-побутових заходів, спрямованих на відновлення та компенсацію втрачених функцій організму.
Для отримання послуг отримувачу або його законному представнику необхідно звернутися до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або до центру надання адміністративних послуг (в містах обласного значення до територіального управління соціального захисту населення) та подати заяву про отримання комплексних реабілітаційних послуг (за формою затвердженою Мінсоцполітики). Заява також може бути направлена поштою.
Форму заяви розміщено на офіційному сайті Верховної Ради України за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1160-18#n21.
У заяві про отримання комплексних реабілітаційних послуг, зазначаються відомості щодо:
- індивідуальної програми реабілітації, виданої медико-соціальною експертною комісією, лікарсько-консультативною комісією державного або комунального закладу охорони здоров’я (для дітей з інвалідністю;
- висновку лікарсько-консультативної комісії державного або комунального закладу охорони здоров’я з рекомендаціями стосовно надання послуг (для дітей до трьох років (включно), які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності;
- паспорта громадянина України, для іноземців та осіб без громадянства – довідки про звернення за захистом в Україні/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту/посвідчення біженця/паспортного документа іноземця та посвідки на тимчасове проживання або посвідки на постійне проживання, свідоцтва про народження (для дітей віком до 14 років);
- документа із зазначенням даних щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) отримувача;
- документа про освіту (для отримувачів, які потребують професійної реабілітації);
- виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ.
За бажанням отримувача або його законного представника чи уповноваженої особи до заяви можуть додаватися копії відповідних документів.
Перелік державних закладів, перелік документів, необхідних для отримання реабілітаційних послуг формується Мінсоцполітики.
Зокрема, на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики оприлюднено наступний перелік державних реабілітаційних закладів (центрів комплексної реабілітації) для осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, що належать до сфери Мінсоцполітики (соціального захисту населення).
Комплексна реабілітація здійснюється в амбулаторних і стаціонарних умовах на безоплатній основі.
Отримувачі мають право вільного вибору закладу для проходження реабілітації із числа державних закладів, комунальних закладів, реабілітаційних закладів приватної форми власності (крім закладів, розташованих у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження).
Після зарахування отримувача до комунального реабілітаційного закладу складається індивідуальний план комплексної реабілітації (абілітації) за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Після закінчення курсу комплексної реабілітації (абілітації) державний заклад, комунальний реабілітаційний заклад вносить до централізованого банку даних з проблем інвалідності інформацію про надані послуги та видає отримувачу або його законному представнику чи уповноваженій особі довідку про надані реабілітаційні послуги та результати комплексної реабілітації (абілітації) за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
В Южненській міській територіальній громаді реабілітаційні послуги надаються КЗ «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю»
Центр - реабілітаційна установа, цільовим призначенням якої є здійснення комплексу реабілітаційних заходів, спрямованих на створення умов для всебічного розвитку дітей з інвалідністю, та дітей віком до трьох років (включно), які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності, а також осіб з інвалідністю, які досягли повноліття (до 35 років (за наявності місць), засвоєння ними знань, умінь, навичок, досягнення і збереження їхньої максимальної незалежності, фізичних, розумових, соціальних, професійних здібностей з метою максимальної реалізації особистого потенціалу.
Центр є комунальним спеціалізованим закладом, який не має на меті отримання прибутку, для перебування осіб з інвалідністю, які мають відповідні медичні показання і потребують спеціальних умов для одержання комплексної реабілітації. Утримання Центру здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету.
Центр підпорядковується Управлінню соціальної політики Південнівської міської ради Одеського району Одеської області.
Місцезнаходження Центру: 65481 Одеська область, Одеський район, м. Південне, пр. Миру, 22, кв.1-2.
Направлення та зарахування осіб до Центру проводяться відповідно до законодавства, Управлінням соціальної політики Південнівської міської ради.
Реабілітаційні заходи здійснюються на безоплатній основі.
До центру зараховуються діти з інвалідністю віком до 18 років, діти віком до 3 років, які мають ризик отримати інвалідність та особи з інвалідністю до 35 років.
До Центру не зараховуються особи, стан здоров’я яких унеможливлює проведення реабілітаційних заходів, а саме з такими медичними протипоказаннями:
- гострі інфекційні захворювання до закінчення строку ізоляції;
- усі захворювання в гострій стадії та заразній формі;
- часті судомні напади та їх еквіваленти;
- захворювання, що супроводжуються тяжкими порушеннями поведінки, небезпечними для людини та її оточення (за умови не супроводження особи з інвалідністю її батьками або законними представниками).
Строк реабілітаційного процесу визначається реабілітаційною комісією після проведення відповідного обстеження особи.
Учасниками реабілітаційного процесу можуть бути особи, їхні батьки або законні представники, вчителі-реабілітологи, вчителі-логопеди, асистенти вчителів-реабілітологів, практичні психологи, соціальні педагоги, лікар-педіатр, лікар-невролог дитячий, лікар-психіатр дитячий, соціальні працівники, соціальні робітники, інструктори з трудової адаптації, викладачі з трудового навчання, музичні керівники, вчителі інформатики та обчислювальної техніки, сестри медичні та інші спеціалісти, які беруть участь у процесі надання реабілітаційних послуг.
1.Реабілітація - це комплексний процес відновлення здоров'я, працездатності та соціального статусу людини після захворювання, травми або інших негативних впливів.
2. Абілітація - це процес формування та розвитку здібностей і навичок, яких раніше не було, особливо у дітей з вродженими або набутими порушеннями розвитку.
3. Направлення:
-
Психолого-педагогічна реабілітація;
-
Фізична реабілітація;
-
Фізкультурно-спортивна реабілітація;
-
Соціальна та побутова реабілітація.
У 2024 році послуги отримали 86 відвідувачів (51 ч. статі, 35 ж. статі), із них ВПО – 15 відвідувачів за основними нозологічними формами захворювання:
-
з порушенням опорно-рухового апарату та центральної і периферичної нервової системи – 11 відвідувачів;
-
з психічними та інтелектуальними порушеннями – 72 відвідувача;
-
з порушенням внутрішніх органів – 3 відвідувача.
Та отримали відповідно до індивідуальної програми реабілітації:
-
фізичну реабілітацію – 84 відв.;
-
соціальну реабілітацію – 79 відв.;
-
психолого-педагогічну реабілітацію – 80 відв.;
-
фізкультурно – спортивну – 58 відв.
На 2024 рік в місцевому бюджеті затверджено видатків на загальну суму – 4 376 131,00 грн, фактично витрачено – 4 022 423,00 грн (реабілітаційні послуги отримали 86 дітей, витрати з місцевого бюджету на 1 дитину складають 46 772,00 грн. на рік).
На 2025 рік в місцевому бюджеті затверджено видатків на загальну суму – 4 115 506,00 грн.