28/03/2025
Проєкт рішення Південнівської міської ради від 28.03.2025 «Про розгляд клопотання громадянина Берези Олександра Олексійовича від 03.02.2025 року»
Розглянувши клопотання громадянина Берези Олександра Олексійовича від 03.02.2025 року № 131/08-01, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5122785800:01:008:0084) в оренду терміном на 49 років, керуючись ст. ст. 12, 20, 93, 122, 123, 124, 186 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України “Про землеустрій”, ст. 16 Закону України “Про Державний земельний кадастр” та ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Південнівська міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Відмовити у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину Березі Олександру Олексійовичу в оренду строком на 49 років (кадастровий номер 5122785800:01:008:0084), площею 1,0271 га, для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення, що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, на території Южненської міської (колишньої Сичавської сільської ради), автодороги Одеса – Мелітополь-Новоазовськ, 54 км, буд.3, у зв’язку з тим, що:
- по території на якій розташована дана земельна ділянка затверджена містобудівна документація відсутня;
дана земельна ділянка знаходиться в межах Южненської територіальної громади, поза межами населених пунктів, в межах 2-х кілометрової прибережної-захисної та водо-захисної смуг Чорного моря, що підтверджується відкритими даними Земельного кадастру (https://kadastr.live/)
відповідно до п. 3 ст. 24 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» - передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним або юридичним особам для містобудівних потреб допускається за умови, що відповідні земельні ділянки розташовані в межах території, щодо якої затверджено принаймні один із таких видів містобудівної документації на місцевому рівні;
відповідно до абз. 2 п. 3 ст. 24 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» - передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у випадках, визначених абзацами сьомим – тринадцятим цієї частини, за відсутності принаймні одного виду містобудівної документації, визначеного абзацами другим – п’ятим цієї частини, не допускається, якщо земельна ділянка:
розташована в межах зелених зон населених пунктів, внутрішньоквартальних територій (територій міжрайонного озеленення, елементів благоустрою, спортивних майданчиків, майданчиків відпочинку та соціального обслуговування населення);
віднесена до категорії земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного призначення, рекреаційного призначення (крім земельних ділянок для дачного будівництва), лісогосподарського призначення;
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28 квітня 2021 року № 1423-IX, який набув чинності 27.05.2021 року змінено статтю 50 Закону України «Про землеустрій» та викладено в такій редакції:
"Стаття 50. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок може передбачати формування та/або зміну цільового призначення декількох земельних ділянок, за умови що розпорядником земельних ділянок буде один орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, або власником земельної ділянки приватної власності є одна особа.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки включає:
а) пояснювальну записку;
б) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);
в) розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);
г) розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);
ґ) перелік обмежень у використанні земельної ділянки;
д) кадастровий план земельної ділянки.
У разі формування земельної ділянки чи зміни цільового призначення земельної ділянки для потреб, пов’язаних із забудовою, до проекту додається витяг із відповідної містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб. Ці вимоги не поширюються на випадки, якщо відповідно до закону передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб може здійснюватися за відсутності зазначеної містобудівної документації".
Також Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28 квітня 2021 року № 1423-IX, який набув чинності 27.05.2021 року, із Земельного Кодексу України виключено статтю 186/1, якою було встановлено обов’язкове погодження з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності, а також погодження проекту структурними підрозділами районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, виконавчим органом міської ради у сфері містобудування та архітектури щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об’єкт будівництва.
Аналіз зазначених норм вказує, що якщо проект землеустрою для містобудівних потреб розроблено до 27.05.2021 року то до складу проекту обов’язково включається висновок органу містобудування та архітектури, який є належним та допустим доказом, щодо підтвердження відповідності проекту землеустрою містобудівної документації та місцезнаходження земельної ділянки в межах населеного пункту, або за його межами.
До проектів землеустрою, розробку яких розпочато після 26.05.2021 року, у разі формування земельної ділянки чи зміни цільового призначення земельної ділянки для потреб, пов’язаних із забудовою, до проекту обов’язково додається витяг із відповідної містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб.
12 серпня 2022 року, Береза О.О. відповідно до п. 3 ст. 123 Земельного кодексу України повідомив Южненську міську раду про те, що ним замовлено розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1,0145 га для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення за адресою автодорога Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, 54 км., буд. № 3, в оренду на 49 років. Тому враховуючи, що розроблення проекту землеустрою розпочато після 26.05.2021 року, до нього обов’язково повинно бути додано витяг Управління архітектури та містобудування Южненської міської ради із відповідної містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб. Зазначений витяг відсутній у складі проекту землеустрою, але ця обставина не встановлена у рішеннях судів обох інстанції. Зазначений витяг є єдиним допустимим доказом на підтвердження відповідності проекту землеустрою містобудівної документації, та місцезнаходження земельної ділянки в межах населеного пункту, або за його межами.
Наявність у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1,0271 га для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення за адресою автодорога Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, 54 км., буд. № 3, в оренду на 49 років висновку сектору містобудування та архітектури Лиманської районної державної адміністрації Одеської області від 09.06.2020 року вих. № 552/01-21/465 та висновку про розгляд документації з землеустрою Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 121112/82-20 від 22.07.2020 року суперечить вимогам статті 50 Закону України «Про землеустрій», якою встановлено включення до проекту землеустрою саме витягу із відповідної містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб.
Більш того зазначені висновки стосуються іншої земельної ділянки площею 0,8174 з кадастровим номером 5122785800:01:008:0078.
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань адміністративно-територіального устрою, земельних відносин та охорони навколишнього середовища (Інна ПОЛЯКОВА).
Проєкт рішення підготовлено
ФКМ ЮМР